Architektura 21szego wieku : Gdy Europa spotka się z Azją – z pysznymi wynikami

Skan cyfrowy z 2005 roku autorstwa Leonore a Hietkampa Niektóre z najbardziej szanowanych budynków Szanghaju zostały zaprojektowane przez węgierskiego László Hudeca (1893-1958), którego prace są prezentowane w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szanghaju jako eksploracja 3D w wirtualnej rzeczywistości.
Te wycieczki są częścią muzealnego hołdu dla Węgier (do 5 września), który podkreśla wkład tego kraju w film, muzykę i design.
Patroni Muzeum praktycznie przelatują.
każdy zakątek, kunszt, forma, płaszczyzna, przestrzeń i szczegółowość trzech architektonicznych skarbów, które są przykładem stylu Art Deco i modernistycznego stylu Hudeca: Park Hotel: w 22 piętrach był to najwyższy budynek na Dalekim Wschodzie od dziesięcioleci i najwyższy szczyt Szanghaju budowa przez lata osiemdziesiąte.
Inspiracją dla Hudeca były wieżowce Nowego Jorku i Chicago, których doświadczył na własnej skórze w 1927 roku.
Ukończony w 1934 roku Park Hotel to arcydzieło modernizmu i Art Deco oraz symbol szybkiego rozwoju Szanghaju w 1930 roku.
.
Wirtualny zwiedzający podziwia eleganckie lobby Art Deco.
Moore Memorial Church: Ponownie zbudowany przez Hudeca w 1931 roku, kościół został zbudowany w 1887 roku, aby służyć społeczności metodystów.
Gotyckie, sklepione sufity, kamienne prążki i witraże są przykładem stylu neogotyckiego.
Dzwonnica na południowo-zachodnim narożniku, na wysokości 42,1 m, była wówczas najwyższą wieżą w Szanghaju.
Jest to jeden z kilku świętych budynków, które Hudec zaprojektował w Szanghaju na zasadzie pro bono.
DV Woo House: Ukończony w lipcu 1938 roku, był to jeden z najbardziej przestronnych i luksusowych domów na Dalekim Wschodzie.
Znany jako zielony dom .
Ta rezydencja integruje nowoczesną architekturę z Art Deco po odcieniach oszklonych płytek pokrywających jego powierzchnię.
Dom słynął z oszałamiającej liczby pokoi, w tym sali bankietowej, sali balowej, sali bilardowej, baru, pokoju szachowego, szklarni i słonecznego tarasu.
Był to także pierwszy dom w Szanghaju z windą i klimatyzacją.
Włoskie marmurowe schody, miedziana poręcz i miedziane grzejniki były nowością.
Hudec był szkolony w Budapeszcie jako klasyczny architekt.
Wizyta w USA w 1927 roku zmieniła wizję Hudeca z eklektycznego, neoklasycznego stylu najpierw na Art Deco, a następnie na modernizm.
Przejście Hudec do Art Deco pomogło jego budynkom uchwycić podekscytowanie, obietnicę i urok Złotego Wieku Szanghaju dobrobytu.
Hudec był jednym z najciekawszych i najbardziej wrażliwych kulturowo architektów początku XX wieku, wypełniając lukę między architekturą europejską a kulturą chińską.
Jego budynki komercyjne, mieszkalne i religijne są szczególnie godne uwagi, biorąc pod uwagę, że wiele z nich jest nadal używanych w ich pierwotnej funkcji.
Ujawnienie: Graphisoft jest jednym z naszych partnerów, sponsorem naszej sekcji Oprogramowanie.
[hasła pokrewne: strop akermana, protokół odbioru przyłącza energetycznego, piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: piec gazowy z zamkniętą komorą spalania protokół odbioru przyłącza energetycznego strop akermana